Cum se conjuga verbele la prezent in limba franceza

In limba franceza extista 3 grupe de verbe.

Grupa I este compusa din verbele care au terminatia -ER la infinitv.De obicei acestea se conjuga in mod regulat,exceptie facand verbele ENVOYER si ALLER

Grupa II este formata din verbe care se termina la infinitiv in -IR si la participui prezent in -ISSANT.

Grupa III este cea mai speciala pentru ca ea contine verbe ce se conjuga neregulat si au terminatiile -IR, -OIR, -RE.Cele care se termina in -IR si apartin grupei III nu contin -ISS in conjugare.

PASUL1
Conjugarea la prezent a verbelor de grupa I

Mergand pe exemplul verbului CHANTER(a canta) vom conjuga aproximativ toate verbele de grupa I

  • Se elimina terminatia -ER a verbului la infinitiv astfel incat in cazul de fata ramanem cu radicalul CHANT-
  • Se adauga pe rand, la fiecare persoana terminatiile:

Je -E

Tu -ES

Il/Elle -E

Nous -ONS

Vous -EZ

Ils/Elles -ENT

  • Rezultatul final va fi acesta:

Je ChantE

Tu ChantES

Il/Elle ChantE

Nous ChantONS

Vous ChantEZ

Ils/Elles ChantENT

PASUL2
Mergang pe exemplul verbului FINIR (a termina) vom conjuga aproximativ la fel toate verbele de grupa II.

  • Se elimina terminatia -IR a verbului la infinitiv astfel incat in cazul de fata ramanem cu radicalul FIN-
  • Se adauga pe rand, la fiecare persoana terminatiile:

Je -IS

Tu -IS

Il/Elle -IT

Nous -ISSONS

Vous -ISSEZ

Ils/Elles -ISSENT

  • Rezultatul final va fi acesta:

Je FinIS

Tu FinIS

Il/Elle FinIT

Nous FinISSONS

Vous FinISSEZ

Ils/Elles FinISSENT

PASUL3
Dupa cum am spus grupa II este mai speciala si conjugarea multor verbe din aceasta grupa trebuie invatate ca atare pentru ca sunt neregulate.

Chiar si in aceasta grupa gasim o regula dupa care putem ghida o parte din verbele neregulate.

Folosind modelul verbului RIRE(a rade) vom conjuga acea parte de verbe la care se aplica regula.

  • Se elimina terminatia -RE a verbului la infinitiv astfel incat in cazul de fata ramanem cu radicalul RI-
  • Se adauga pe rand, la fiecare persoana terminatiile:

Je -S

Tu -S

Il/Elle -T

Nous -ONS

Vous -EZ

Ils/Elles -ENT

Rezultatul final va fi acesta:

Je riS

Tu riS

Il/Elle riT

Nous riONS

Vous riEZ

Ils/Elles riENT

 
 

Taguri: , ,

 
 
 

comenteaza acest articol